restoilluminati.pl otwiera przed Tobą świat pełen niesamowitych możliwości

Napisz do nas i przedstaw się

Miernik Haze - jak działa?

Bartek Kwiatkowski 2020-02-24 0 komentarzy
Miernik Haze - jak działa?

Mając do czynienia z farbami czy w poligrafii, czy to w projektowaniu wystroju wnętrz, a może nawet jako malarz artysta, niekoniecznie trzeba się zastanawiać, w jaki sposób wykorzystywane barwy powstają, ale już np. w przemyśle może pewnego dnia taka wiedza okazać się niezbędna, np. w celu uzyskania identycznego kolory co już gdzieś wykorzystany.

Potrzebny do tego jest najnowocześniejszy sprzęt pomiarowy, taki jak miernik Haze.  Oferowany jest on przez wyspecjalizowane firmy, takie jak TRI-COLOR w Naramie, w województwie małopolskim. Przedsiębiorstwo oferuje nie tylko pomoc w ustaleniu barw, ale również kompleksowe szkolenia z tego zakresu.

Jaka działa wspominany miernik? Może wydawać się to skomplikowane dla osób kompletnie nieobeznanych z optyką, zasadami przenikania światła i tym w jaki sposób człowiek w ogóle odbiera barwy. Otóż w ogromnym skrócie, miernik funkcjonuje w taki sposób, iż bada, jak bardzo rozszczepia się światło w materiale, na którym dokonuje się za jego pomocą pomiaru, gdyż w rzeczywistości właśnie od tego zależy, jak ludzkie oko postrzega kolor danego obiektu. Dzięki uzyskanym po takim eksperymencie pomiarom można uzyskać swego rodzaju wykres określający, w jaki sposób światło przenika przez dany przedmiot, co de facto daje informacje o jego barwie i pozwala ja następnie odtworzyć.

Rzecz jasna wyniki mogą minimalnie różnić się w zależności od rodzaju materiału, na którym dokonuje się pomiaru, jednak drobne niezgodności w pomiarze nie powinny mieć wpływu na efekt końcowy, gdyż są w zasadzie niedostrzegalne gołym okiem.

Zostaw komentarz